Edi Simčič
Legenda słowiańskiej Brdy. Niewielka uprawa, leżąca zaledwie 15 km od Włoch, może poszczycić się winami na światowym poziomie. Uprawy prowadzone są z szacunkiem dla natury, bez użycia chemicznych środków ochrony i nawozów sztucznych. Ręczne zbiory poddawane są rygorystycznej kontroli, co skutkuje powstawaniem win wielkich. Szczególnie kupaże bordoskie uznawane są za konkurencyjne nawet dla francuskich Grand Crus.
G.D. Vajra
Bardzo znany i bardzo szanowany producent piemoncki. Jego wina są wspaniale zaprojektowane, eleganckie i co się rzadko zdarza przy tej półce jakościowej, przystępne cenowo. Szczególną uwagę zwracają Barbery i Barolo. Jego klasę potwierdzają najlepiej słowa Marka Bieńczyka: „Aldo Vaira jest Midasem, każde wino wychodzące z jego piwnicy jest w swoim zamierzeniu doskonałe.”
Niepoort
Nie bez kozery Dirka Niepoorta, można nazwać najsłynniejszym winiarzem portugalskim. Jego Douro Redoma i Batuta są regularnie wymieniane w czołówkach najlepszych win regionu, natomiast szczególną uwagę komentatorów przykuwają porta, zarówno Tawny (w tym Coelhita, będąca sławą wśród starych roczników), jak i Vintage. Dbamy, aby na naszych półkach nigdy nie zabrakło najlepszych roczników.
Marques de Murrieta
Rioja w najlepszym wydaniu. Winnica mająca tradycję od 1852 roku, produkuje dziś trunki szlachetne, pełne, stworzone wręcz do długiego dojrzewania. Na podium wysuwają się Reserva Dalmau oraz świeższe, tradycyjne i przystępniejsze cenowo Castillo Ygay.
Gulfi
Sycylijski król szczepu Nero d`Avola w dobrych cenach. Produkcja organiczna, szacunek dla terroir i mnóstwo nagród. Wina kuszą posmakami czekolady i wiśni, a ich Nerojbleo zyskało wręcz tłumy wyznawców, choć to Neromaccarj obsypane jest wyróżnieniami. Warto spróbować wszystkiego.
Alain Brumont
Ojciec odnowiciel apelacji Madiran. Jego starania przeniosły szczep tannat z poziomu lichych win stołowych na najlepsze salony, a wino Montus zaliczane jest do 100 najlepszych win świata. Druga posiadłość, Château Bouscassé, nie ustępuje mu jakością. Wina ciężkie, skoncentrowane, ale i harmonijne, obfitujące w owocowe aromaty z nutą kakao i wanilii. Wina wielkie.
Andre Lurton
Potężny właściciel wspaniałych châteaux. Ma ich 18, co daje łącznie 630 hektarów nasadzeń. Pomimo sporej produkcji, zbiera bardzo dobre oceny wśród znanych krytyków oraz wiele nagród w międzynarodowych konkursach. Polecamy szczególnie klasycznego, fiołkowego wręcz Château Bonnet oraz cięższe, bardziej mięsiste Château Coucheroy.
Heinrich Vollmer
Wielce zasłużony dla niemieckiego winiarstwa. W połowie lat 80. jako pierwszy zaczął uprawiać w Palatynacie szczep cabernet sauvignon. Dziś znany jest z wysokiej jakości win białych, szczególnie rieslingów, o których klasie świadczy fakt, że są podawane w trakcie rejsów Lufthansą.
Golan Heights / Yarden
Najlepszy producent izraelski, ceniony głównie za swe wina czerwone. Winnice położone są wysoko nad poziomem morza, a owoce dają trunki mineralne, kwasowe i wyważone. Na naszych półkach gości najlepsza seria, Yarden, w której znajdziemy wspaniałe interpretacje wielu międzynarodowych szczepów.
Bodegas Carrau
Rodzina Carrau zajmuje się winiarstwem od 9 pokoleń. Prowadzą swoje winnice w najwyżej położonym punkcie Urugwaju. Ich interpretacja szczepu tannat jest zaliczana do jednej z najlepszych w ogóle.
San Felice – Campogiovanni
Potęga Brunello. Czwarte miejsce w „TOP 100” Wine Spectator 2011. Wine Enthusiast dał rocznikowi 2006 aż 96 pkt. O tak wielkich winach nie wypada pisać.
Lanson
Jeden z najciekawszych i najstarszych, jego historia sięga do 1760 roku, wielkich producentów w Szampanii. Nawet podstawowa linia, Black Label, zdobyła ogromne uznanie wielbicieli i degustatorów szampanów. Wina te nie przechodzą fermentacji jabłkowo-mlekowej, co jest już pierwszym wyróżnikiem na tle regionu. Trunki prezentują bukiety żywe, złożone i wciągające. Szczególnym zainteresowaniem warto obdarzyć butelkę z różową etykietą – przypomina brut, jednak z aromatem czerwonych owoców.
Markus Molitor
Ponad 40 hektarów upraw i ogromna ilość parceli, a to wszystko nad Mozelą. Wina na bardzo dobrym poziomie, dobrze oceniane w fachowej prasie. Warto przyjrzeć się także pozycjom czerwonym, o jakości niespotykanej nigdzie w okolicy.
Weingut Stadt Krems
Austriacka gwiazda, która rozbłysła w 2003 roku. Wina mineralne, eleganckie i potężne, szczególnie w droższych cuvees. Dobre noty w Wine Enthusiast, szczególnie dla Rieslingów, wróżą wzrastającą z roku na rok karierę.
Boscarelli
Wielkie wina toskańskie. Stonowane, balsamiczne i długowieczne. Takiej klasyki się nie reklamuje.